DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (DAÜ) Ve KKTC Milli Eğitim, Gençlik Ve Spor Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Dairesiİşbirliği Çerçevesinde Organize Edilen Dört Günlük BilgisayarlıMuhasabe Kursu DAÜ’de Başladı.

Doğu Akdeniz üniversitesi (daü) ve kktc milli eğitim, gençlik ve spor bakanlığı mesleki teknik eğitim dairesi işbirliği çerçevesinde organize edilen dört günlük bilgisayarlı muhasabe kursu daü’de başladı.

Gazimağusa Ticaret Lisesi, Güzelyurt Ticaret Lisesi, Haydarpaşa Ticaret Lisesi ve Bekirpaşa Ticaret Lisesiöğretmenlerinin katıldığı 20 saatlik eğitim organizasyonunun ilk ayağı, DAÜ
Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu’ndan (BTYO) Öğretim Görevlisi Ayhan Tecel tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

DAÜ BTYO’da hayata geçirilen kurs başlangıcında, BTYO Müdürü Doç. Dr. Mustafa İlkan ve DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürü Derviş Ekşici de hazır bulundu. KKTC’nin ilk ve tek meslek yüksek okulu BTYO Müdürü Doç. Dr. İlkan, üniversite kapısının her zaman liselere açık olduğunu söyledi. Doç. Dr. İlkan kursun, KKTC’de bilgisayar uygulamalı muhasebe eğitimi veren ilk ve tek program olduğunu ifade etti ve organizasyonu tertiplemekteki amaçlarının ülke mesleki eğitimine katkı olduğunu vurguladı.

Gelecekteki BYTO’nun hedeflerinden de bahseden Doç. Dr. İlkan, kursa Şubat 2012’de 20 saat daha eklenerek devam edeceğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Kursa ülkemizdeki mevcut ticaret liselerinden 20 öğretmen katıldı. Kursta Analiz Systems şirketinin yazılımı olan muhasebe alanındaki Expert Systems muhasebe yazılımının hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri verilecektir. Ayrıca Ticaret Liselerine Analiz Systems yazılımı olan Expert Systems paket muhasebe programı eğitim amaçlı olarak hibe edilecek ve katılımcılara belgeleri de verilecektir.”

Kursu gerçekleştiren Ayhan Tecel ise, geleceğin iş dünyasında aranan kişinin bilgiyi en verimli şekilde kullananlar olacağını söyledi. Günümüzde artık hiçbir işyerinin hesap makineleri, kalem ve defter kullanarak hesap tutmadıklarını belirten Tecel, muhasebe paket programları vasıtasıyla her türlü stok, muhasebe kasa ve benzeri işlemleri hatasız ve hızlı bir şekilde bilgisayarla yapıldığının da altını çizdi .

“Bilgisayarlı muhasebeye geçmiş olan bu kurumların muhasebedeki verimliliği ve güvenilirliği tartışılmaz” diyen Tecel, sözlerine “elde tutulan muhasebeyle bilgisayarla tutulan muhasebe karşılaştırıldığında bilgisayarlı muhasebe öğrenmenin kaçınılmaz bir zorunluluk olduğu görülmektedir” diye devam etti.

Bilgisayarlı muhasebe kursu, geçtiğimiz yıl yine Ayhan Tecel tarafından 280 KKTC Sayıştayı personeline verilmişti. Ticaret Liseleri öğretmenlerine yönelik söz konusu kurs ise dört gün boyunca DAÜ’de devam edecek.